Tehlike sınıfları kodları

Mesleklere göre Nace kodları aşağıdaki listede bulunmaktadır

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamına giren tüm iş yerleri 29 Mart 2013 Tarihinde yayınlanan Tehlike Sınıfları  Tebliğine göre nace kodları baz alınarak aşağıdaki gibi 3 sınıfa ayrılmıştır:

 

  • Az Tehlikeli Sınıf: Büro faaliyetleri, perakendecilik, Lokantalar, oteller, okullar vb.
  • Tehlikeli Sınıf: Ayakkabı, mobilya, deterjan, et üretimi, diş hekimliği vb.
  • Çok Tehlikeli Sınıf: Yapı sektörü, Ağır Sanayi, hastaneler, petrol istasyonları vb.

Nace Kodu Nedir?

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması NACE olarak adlandırılmakta olup, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

 

Nace Kodunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Nace Kodu işletmenin Vergi levhasından, ticaret oda kayıt belgesinden ve SGK iş yeri sicil numarasından öğrenilebilir. Çalışma bakanlığı tarafından baz alınan Nace kodu SGK iş yeri sicil numarasında gömülü olan Nace kodudur. SGK iş yeri sicil numarasından Nace kodunun bulunması şu şekildedir. 26 haneli sicil numarasının 2-3-4-5-6 ve 7. Haneleri o işletmenin Nace kodunu göstermektedir. SGK Sicil numarasında gömülü olan Nace kodu vergi levhalarında da bulunmak zorundadır.

Beyaz osgb alanında tecrübeli işyeri hekimleri, profesyonel anlayışla işini seven İş Güvenliği Uzmanları, İşyeri hemşireleri ve firmamızın her geçen gün değer kazanmasında büyük payı olan idari personelleri ;

güçlü referanslarımızla ihtiyaçlarınızın en iyi şekilde karşılanmasını sağlarken sizlerin enerjinizi asıl konularınıza yöneltmenize yardımcı olacaktır.Firma olarak çalışmalarımıza işveren ve çalışanların aktif katılımını sağlayarak performansımızı sürekli geliştirip uluslararası standartlara getirmeye çalışırız.